Inteligentní dopravní systém získal ocenění dopravních odborníků

Inteligentní dopravní systém (IDS) v Hradci Králové, jehož hlavním cílem je modernizace dopravy a zvýšení plynulosti provozu, ocenili dopravní odborníci. Začátkem června získal Cenu SDT v celostátní soutěži Česká dopravní stavba, technologie, inovace roku 2022. V tomto týdnu jeho funkčnost zaznamenali také odborníci z Fakulty dopravní ČVÚT v Praze.

„Jsou to pro nás první signály, že zavedení inteligentního dopravního systému v našem městě dává smysl. Díky jeho funkcím máme kvalitní data o dopravě, kterou pak můžeme postupně rozvíjet a zlepšovat. Cenu SDT získal systém mimo jiné za nový způsob detekce a řízení dopravy, také úpravy pro nevidomé a invalidy či možnosti preference vozidel IZS a MHD,“ uvádí Miroslav Hloušek, náměstek primátorky pro oblast dopravy.

Cenu v rámci jubilejního 20. ročníku celostátní soutěže Česká dopravní stavba, technologie, inovace roku 2022 město převzalo začátkem června. Soutěž se konala pod záštitou místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Věry Kovářová, ministrem dopravy ČR Martinem Kupkou i primátorem hlavního města Prahy Bohuslavem Svobodou. Jejím hlavním cílem byla prezentace zlepšující se dopravní struktury v České republice a podpora dopravy a dopravní politiky.

V červnu také systém IDS hodnotil tým z Fakulty dopravní ČVÚT, a to v rámci technického poradenství a výkonu technického dohledu nad projektem. Řešitelský tým ve složení Vladimír Faltus a Milan Sliacky, v závěrečné zprávě mimo jiné uvedl, že se jedná o unikátní dopravně technické dílo. „Jeho jedinečnost spočívá jak v komplexnosti územního rozsahu, tak v integraci několika různých, ale vzájemně souvisejících telematických systémů. Není nám známo, že by se na území České republiky takto komplexní projekt podařilo vysoutěžit a zrealizovat v rámci jedné veřejné zakázky. Hradec Králové prokazuje, že i na území České republiky a s pomocí českých dodavatelů lze vybudovat systém, který lze bez kompromisů srovnávat s moderními dopravně-telematickými systémy světové třídy,“ zmiňuje realizační tým.

Stavební práce na inteligentním dopravním systému byly zahájeny před dvěma lety, do ostrého provozu byl pak systém uveden začátkem května letošního roku. Vybudování systému a jeho šestiletý provoz přijde město na 330,6 milionu korun včetně DPH. Radnici se na systém také podařilo získat dotaci z Operačního programu doprava, a to ve výši téměř 158 milionů korun.

Comments are closed.